Literatura irlandzka
Irlandia jest matką wielu popularnych do dzisiaj autorów, którzy zajmują kluczowe miejsce w kulturze europejskiej. Wśród powieściopisarzy wyróżnić można chociażby Oscara Wilde’a, James’a Joyce’a, a wśród dramaturgów Samuela Becketta czy Olivera Goldsmitha. Choć powieści Irlandczyków cieszą się niesłabnącą sławą to najbardziej popularną formą wśród pisarzy irlandzkich pozostają formy krótkie, takie jak opowiadania i nowele.
Najbardziej znanym pisarzem, który bezpośrednio kojarzony jest kulturą swojego państwa jest James Joyce, którego twórczość obfituje w nawiązania do tradycyjnego języka irlandzkiego. Znany ze swoich ekscentrycznych eksperymentów językowych pisarz w dwóch najważniejszych dziełach często bawi się również językiem irlandzkim. W języku poetyckim Irlandii przez bardzo długi czas stosowano klasyczne zabiegi artystyczne.
Zmienić miało to dopiero nadejście Irlandzkiego Odrodzenia Literackiego, podczas którego pisarz William Butler Yeats zrewolucjonizował nie tylko język dzieł lirycznych, ale również sposób odczuwania poezji.
Polecane artykuły
Wiedza ekonomiczna społeczeństw – czy jest wystarczająca?
Czy przeciętny obywatel dowolnego państwa rozumie ekonomiczne procesy? Czy został wyposażony w jakąkolwiek wiedzę, która daje mu sensowny ogląd sytuacji? Niestety nie. To dość generalna przypadłość dotycząca w zasadzie wszystkich współczesnych państw. Europa, choć tradycyjnie oświecona i stanowiąca
System operacyjny Apple, czyli iOS
System operacyjny iOS został wyprodukowany przez firmę Apple z przeznaczeniem na urządzenia mobilne. Chodzi tu o takie urządzenia jak iPhone, iPad, a także iPod touch. Wcześniej system funkcjonował pod nazwą iPhone OS i dopiero w 2010 roku przyjął nazwę iOS. System mobilny opiera się na systemie Ma